O fotbal se zajímám od svého mládí a stále mě baví. Ani ne tak mezinárodní ani národní fotbal, ale fotbal v Hluku. 20 let jsem se věnoval kultuře na tvrzi, po roce 1990 jsem se vrátil do fotbalu jako sekretář fotbalového oddílu.  Tradicí v Hluku je, že za jedničku hrávali cizí hráči. V 60-tých letech to byli vojáci z Dukly Uherské Hradiště. Ta měla tolik hráčů, že další ještě dávala do ostatních civilních oddílů. To doby jsou nenávratně pryč. Místo kasáren zde stojí Kaufland, jsou zde byty, prodejny a ostatní životní příležitosti.

 

Jak a kolik hráčů se dostalo do Hlucké jedničky nebo alespoň hráli za dvojku, o tom jsem uvažoval a chtěl bych to zveřejnit. Moc jich není, a proto je nutné přizvat i cizí hráče. Byla výhoda, že v Ostrožské Lhotě vyrůstali dobří hráči, kteří byli také ochotni za Hluk bojovat. V 60-tých letech to byli Tonda Lopata a Tonda Hejna, potom to byl Franta, Zdena Malušek a vrchol byl po roce 2000, kdy za Hluk postupně hráli tři bratři Zalubilovi, dva Machalovi a Fojtík to jistil v brance. Bez nich by se krajský přebor v Hluku nehrál.

 

Jak to bylo vlastně s výchovou mladých fotbalistů?  Oddíl měl žáky a dorost později přípravky, ale ne vždy se podařily ročníky, z nichž by vzešli kvalitní fotbalisté pro jedničku. Jaká byla situace s hráči posledních 40 let? Já začnu až ročníkem, což jsou nyní již pánové 43 let. Z ročníku1978 hrával za jedničku Radim Konečný. Aleš Zlínský byl v mládeži hráčem Slovácké Slávie Uherské Hradiště a do Hluku se vrátil, až když mu bylo 30 let. Z ročníku 1979 hrával střídavě za jedničku a dvojku Mira Umlauf. Ročník 1980 byl bídný a nepamatuji si, že by byl někdo hrával pravidelně za Hluk. Zato ročník 1981 byl celkem úspěšný. Horák Tomáš, Straka Laďa, Pavel Šafařík, Ondra Žajdlík. Z ročníku 1982 to byli dva velmi kvalitní fotbalisté, Zdena Botek a Robin Chytil. Z roku 1983 je to Jan Miroš a Kovařík Filip. Rok 1984 se podařil. Jurásek (Pasťa), Ondra Machala, Martin ježek, Jožka Říha. V roce 1985 jsou to Zdena Horák, Martin Minařík, Jara Klabačka, Jakub Málek, Josef Fojtík (ten tady hrál za žáky). Z roku 1986 je to pouze Erik Loutocký a v roce 1987 to byl Tomáš Gál a dva talentovaní fotbalisté, Jan Dufka a Roman Rybnikář, kteří v žácích odešli do Slovácké Slávie a když se vrátili, odehráli jen 2-3 sezóny a zmizeli v propadlišti dějin. Z roku 1988 jsou to dnešní hráči jedničky Zbyněk Šícha a Roman Sopůšek. Ročník 1989 reprezentovali Jan Dohnal (vynikající hráč a srdcař), Petr Šimčík, Zdena Tinka a Petr Janča. A pak nastala doba velké krize. Z roku 1990 jsou to jen dvojkoví hráči Jirka Straka a Tomáš Tinka, Bachánek Ondra. Rok 1991, 1992,1993, 1994, 1995 nic. Rok 1996 pak je to Sabo Jan. Nadějný hráč Roman Štipčák hraje v Boršicích stejně jako Pavel Kryl. Z roku 1997 je to nynější opora jedničky, Tomáš Martiš a Dominik Dekret ze dvojky. Rok 1998 plný talentů. Petr Kuřina, Petr Vozár, Petr Baroň, David Sagula, Athang. Buď hrají za dvojku, nebo skončili s fotbalem. Rok 1999 pouze dvojkový Aleš Kužela, rok 2000 pak dvojkový Martin Blaha, velký talent Tomáš Ševčík a David Nguntual fotbalu zanechali. Rok 2001, byli talenti Roman Martiš a Zdeněk Fruhauf. Martiš hraje ve Slavkově, Zdeněk fotbal nehraje. Rok 2002 je rok bez talentu, rok 2003 je to Adam Gašek brankář, čeká na svoji příležitost. V roce 2004 jsou to fotbalisté, Václav Škorec, David Matejka, Martin Fruhauf a Martin Polách. Na to se ještě čeká, ale Václav Škorec už hraje za jedničku přesto, že může ještě dva roky hrát za dorost.

 

Je třeba připomenout, že ne vždy se dařilo vychovávat mládež. Nebyli zapálení trenéři, rodiče byli bez zájmu, a tak třeba na jaře v roce 2007 žáci neodjeli do Nedakonic a přípravka do Havřic. Změna nastala asi v roce 2008, kdy se začali zajímat o mládež Martin Polách, Petr Kuřina, Petr Baroň a hlavně také neúnavný trenér a vedoucí žáků Robin Kužela. Jak dopadlo jejich snažení, to už známe. Potom přišla éra trenérů Zdeny Fruhaufa, Aleše Hrabalíka, Aleše Zlínského, Radima Konečného, Ondry Machaly, Janka Bachánkového a Tomáše Minaříka. Je rok 2021 a žáci jsou na velmi dobré úrovni. Hodně je zde Hlučanů, jsou tam i hráči ze Lhoty a také z jiných míst. Je to proto, že u nich doma se málo a špatně trénuje a u nás jsou tréninky kvalitní a děcka se hodně zlepšují. Výsledky jsou dobré, hlavně však, jak starší, tak i mladší hráči chtějí hrát pěkný a efektivní fotbal. 10 našich mladých fotbalistů je ve Slovácku, přesto výsledky jsou hodně uspokojující. Kdo je ve Slovácku? Z ročníku 2005 je to David Zlínský, z roku 2006 Václav Kremr, z roku 2007 Dominik Omelka, z roku 2009 Adam Konečný a Šmíd, z roku 2010 Marek Šuránek a Michalčík, z roku 2011 Bajer, z roku 2012 Zalubil a Novák. Přejme jim, ať se jim daří a stanou se z nich dobří fotbalisté a snad někteří se vrátí a zdvihnou ještě výše kvalitu hluckého fotbalu. Je třeba poděkovat všem trenérům za jejich nezištnou práci.

 

Antonín Zlínský